Digitalizace v přípravě a realizaci staveb
Téma digitalizace ve stavebnictví je velmi aktuální a prosazuje se jak při přechodu projektantů z 2D výkresů na 3D modely, tak i při zřizování společných datových prostředí (CDE), kde jsou sdíleny, připomínkovány a schvalovány veškeré dokumenty elektronicky. Samostatnou oblastí je potom snaha o digitalizaci stavebního řízení (DSŘ), kde je záměr zřídit portál stavebníka v rámci portálů veřejné správy. Propojení všech těchto aktivit znamená najít komunikační formáty a rozhraní, stejně jako změnit požadavky na elektronickou komunikaci a schvalování.
Projektová dokumentace
Od prvních stupňů tvorby projektové dokumentace je vhodné využívat společné datové prostředí pro komunikaci investora a projektanta. Do tohoto úložiště jsou vkládány veškeré podklady a dokumenty připravené k projednávání, připomínkování a schvalování. U projektanta je výhodné zřízení vlastního pracovního datového úložiště, v kterém probíhá spolupráce všech členů týmu na jednotlivých modelech, výkresech a ostatních souborech. Výstupy určené ke sdílení s investorem jsou zde pouze označeny a následně přenášeny do CDE investora. 3D modely jsou přenášeny ve formátu IFC, který je dnes podporován velkým množstvím prohlížeček. K těmto výstupům jsou všemi určenými uživateli vkládány připomínky, které jsou zde projednávány a výsledné požadavky jsou zasílány projektantovi k zapracování zpět do jeho výrobního prostředí. Tam jsou vztaženy přímo ke konkrétnímu prvku modelu nebo výkresu. Jejich vyřešení se potom s novou verzí dokumentu vrací do společného CDE, kde může dojít ke konečnému odsouhlasení a schválení. Pro tuto komunikace byl organizací buildingSMART vytvořen otevřený přenosový formát BCF (BIM Collaboration Format), který je v současné době podporován většinou BIM programových nástrojů.
Další výhodou využívání společného datového prostředí bude možnost automatického odeslání na připravovaný Portál stavebníka, kde bude probíhat komunikace investora se stavebními úřady. Pro předávání dokumentace a všech požadovaných dokumentů bude potřeba definovat jasná pravidla a přenosové formáty vycházející z nových softwarových nástrojů, které budou pro tyto účely u stavebních úřadů vytvořeny. Předpokládáme, že tato řešení budou vybavena rozhraním API, které umožní přenos dat maximálně automatizovat a nebude nutné všechny soubory nahrávat ručně. Tím bude zajištěna i validace předávaných dat.
Přenos modelu a soupisu prací za pomoci XC4B
V rámci projektové dokumentace je nutné provést i stanovení předpokládané ceny stavby. V případě vytvoření 3D modelu se zapracováním všech údajů podle požadovaného datového standardu je možné automaticky získat nejen výkaz výměr, ale i informace o ceně jednotlivých prvků. A to buď přímo, nebo rozpadem na mikrorozpočty z položek OTSKP.
Hledáním vhodné klasifikace a členěním prvků stavby včetně jejich negrafických informací se zabývá jak několik státních organizací, tak i výrobců softwarových produktů. Koncepce zavádění metody BIM v České republice byla Ministerstvem obchodu a průmyslu vydána už v září 2017, ale dosud žádný ucelený návrh datového standardu nebyl vytvořen. Nejen z pohledu rozpočtářského programu je ale zcela zásadní umět při načtení modelu jednoznačně identifikovat všechny prvky včetně přesných hodnot jejich vlastností. Proto byl pro převod 3D modelu do programu AspeEsticon vytvořen vlastní datový standard BUILDIM, který má připravené transformační nástroje pro převod z datového standardu použitého v modelu. Případné chybějících informace potom upřesní rozpočtář při přiřazování konkrétních položek OTSKP, nebo položek z jiné cenové soustavy. V zadávací dokumentaci stavby pro zpracování nabídky zhotovitelem je pro předání 3D modelu, doplněných informací a napojeného soupisu prací možné využívat nový otevřený přenosový formát XC4B. Vychází z rozšířeného a obecně používaného formátu XC4. Ze svého předchůdce přebral struktury pro přenos rozpočtu, nabídky, harmonogramu, změn během výstavby, čerpání (zjišťovací protokoly) a fakturace. Tyto struktury byly upraveny o prvky pro členění stavby podle 3D modelu, odpovídajícím potřebám BIM – konstrukční prvky a elementy. Ty obsahují vazbu na objekty v 3D modelu, který je součástí formátu a přenáší se současně s cenovými a časovými údaji. Formát přenášeného 3D modelu by měl být IFC. XC4B umožňuje přenos i dalších dokumentů ke shora uvedeným údajům – protokoly, vyjádření atd. Tím formát podporuje integritu informací o projektu ve smyslu CDE.
Schvalovací procesy během realizace
Společné datové prostředí není jen prosté úložiště dokumentů, ale musí být i místem, kde probíhá jejich připomínkování a schvalování. Pro každý typ dokumentu je nastaveno workflow, tedy schvalovací proces, ve kterém jsou jasně určeny uživatelské role, které se na procesu schvalování podílejí. V současné době jsou pro elektronické podepisování dokumentů využívány kvalifikované certifikáty a elektronická autorizační razítka. V podepsaném dokumentu jsou potom nejen metadata o podpisu, ale mohou obsahovat i vodoznak, který je výhodný zejména při tisku dokumentu. Z pohledu dalšího postupu digitalizace je však lepším řešením ověřit identitu uživatele a mít jeho podpisové oprávnění uložené v rámci jeho uživatelského účtu. Odsouhlasení v rámci elektronického workflow by tak bylo stejně závazné, jako jsou v elektronickém bankovnictví po autorizaci všechny naše operace a příkazy k platbě. Pouze v případě, že je dokument z datového úložiště exportován, je nutné přidat informace o podpisu jako metadata, případně i vodotisk. Cílem maximální digitalizace by ale mělo být eliminovat tyto exporty a tisky dokumentů na papír. Jedině v CDE je jistota, že pracujeme s poslední verzí dokumentu a pro náhled na uložené dokumenty by měl být vždy zasílán pouze odkaz do tohoto datového úložiště.
IBR Consulting, s.r.o.